08.05.2010

Nordenia zwycięża w Środzie

W sobotnie popołudnie , ósmego maja na boisku OSiR w Środzie naprzeciw siebie stanęły dwie najlepsze drużyny czwartej ligi grupy północnej , aby rozstrzygnąć kwestię awansu jednej z nich do trzeciej ligi. Po bardzo emocjonującym meczu zwycięzcą okazała się jedenastka z Dopiewa , która po bramce w 60 minucie Mateusza Wilczyńskiego zwyciężyła 1:0.

Oto składy obu druzyn:

Polonia Środa Wielkopolska:  Adrian  Szkudlarek - Marcin Siwek(63.Paweł Rydlewski)   Tomasz Nawrot(46.Ariel Mrowiński)   Piotr Maleszka   Tomasz Rybarczyk - Robert Hirsch   Dawid Lisek   Łukasz Przybyłek   Maciej Grzeskowiak(66.Bartosz Godziszewski) -  Marcin Duchała    Kamil Krajewski(71.Krzysztof Błędkowski)

Nordenia Dopiewo : Rafał Korbik - Mikołaj Wieczorek   Michał Wysocki   Łukasz Jujeczka  Mateusz Wilczyński  -  Łukasz Rewers  Jędrzej Górny   Maciej Brauza  Szymon Wichtowski(55.Cezary Florysiak) - Łukasz Szczudeł   Marcin Florek(83.Piotr Kurminowski . 91. Tomasz Pawelec)

Mecz rozpoczął się punktualnie o godzinie 16.00 i toczył się przy bardzo ładnej , słonecznej pogodzie.  Obie jedenastki na początku spotkania czuły do siebie duży respekt  i przez kilka minut gra toczyła się  w środku boiska . Jako pierwsi zatakowali poloniści , w piątej minucie piłkę z lewego skrzydła dosrodkował Maciej Grzeskowiak a w polu karnym gości najwyżej do główki wyskoczył Kamil Krajewski, niestety jego strzał poszybował około pół metra nad poporzeczką.  Od tego momentu średzianie atakowali już odważniej, jak w siódmej minucie gdy piłkę na środku boiska przejął Marcin Duchała i w swoim stylu pobiegł z nią w kierunku bramki Nordenii . Wykorzystując swoją szybkość Duchała znalazł się w polu karnym gosci gdzie tylko ofiarna interwencja Mikołaja Wieczorka zapobiegła oddaniu strzału przez naszego napastnika.

Piłkarze Nordenii pierwszy raz groznie zaatakowali w 10 minucie gdy na strzał z 17 metrów zdecydował się Łukasz Rewers .Strzał był silny i celny ale dobrze ustawiony Adrian Szkudlarek złapał tą piłkę .  W 14 i 16 minucie dwa razy na połowie gości faulowany był bardzo aktywny zwłaszcza w pierwszej połowie Marcin Duchała . Po obu faulach poloniści próbowali wrzucać piłkę w pole karne gosci , ale wykonujący te rzuty wolne ,Grzeskowiak i Przybyłek robili to niedokładnie i piłka w obu przypadkach szybowała nad poprzeczką bramki gości.  Piłkarze Nordenii kolejny raz na naszym polu karnym znalezli się w 22 minucie , gdy wykonywali rzut rożny jednak wykonawaca tego kornera Maciej Brauza zrobił to niedokładnie.

Z minuty na minutę rosła przewaga piłkarzy Polonii, którzy w tym okresie gry grali bardzo agresywnie i znacznie częściej znajdowali się przy piłce aniżeli goście.  W 27 minucie kolejny raz faulowany był Duchała a wykonujący rzut wolny Tomnek Rybarczyk uderzył celnie na bramkę , lecz Rafał Korbik zdołał wypiąstkować piłkę zmierzającą do siatki. Polonia nadal cisnęła rywali juz na ich połowie i efektem tego była czerwona kartka dla piłkarza Nordenii , Łukasza Jujeczki . W 32 minucie obrońca Nordenii stracił piłkę przed swoim polem  karnym na rzecz Kamila Krajewskiego i gdy Kamil wyszedł na pozycje sam na sam z Korbikiem  Łukasz Jujeczka sfaulował naszego napastnika.  Sędzia główny Piotr Idzik wyrzucił z boiska zawodnika Nordenii i zarządził rzut wolny z siedemnastego metra.  Z wolnego na bramkę gości uderzył Łukasz Przybyłek a Rafał Korbik piłke zmierzającą pod poprzeczkę wybił na rzut rożny. .

Goscie otrząsnęli się z przewagi Polonii dopiero w 38 minucie , gdy po kontrze  na piatym , szóstym metrze od bramki Polonii znalazł się Łukasz Szczudeł lecz nieczysto trafił w piłkę i Szkudlarek ją złapał . Minutę póżniej Polonia stworzyła kolejna stuprocentową sytuację , w prawej części pola karnego piłkę dostał Marcin Duchała , Rafał Korbik wybiegł z bramki i nogami wybił piłke na rzut rozny.  Po tym kornerze wykonanym przez Macieja Grzeskowiaka  piłka wpadła do siatki Nordenii, lecz radość średzain była przedwczesna gdyż  ku zaskoczeniu obserwatorów tego meczu sędzia główny nie uznał bramki . Jego zdaniem jeden z piłkarzy Polonii faulował bramkarza gości .

Polonia nadal grała bardzo dobrze , praktycznie gra toczyła się prawie bez przerwy na połówce Nordenii . Minute po nieuznanej bramce w  polu karnym gości z piłką znalazł sie Robert Hirsch i próbował dosrodkować w pole bramkowe.   Piłkę reką przy tym zagraniu Hirscha odbił Michał Wysocki  i  sędzia odgwizdał rzut karny .  Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Marcin Duchała i chyba zbyt szybko zdecydował się na jej wykonanie . Marcin strzelił w prawa strone bramki gosci , Rafał Korbik wyczuł jego intencję , podbił piłkę reką a ta po odbiciu od poprzeczki wyszła na rzut rozny.  Tym samym pierwsza część meczu zakończyła się bezbramkowym remisem , mimo że dobrych okazji do strzelenia gola nie zabrakło zwłaszcza polonistom.

W przerwie meczu Mariusz Bekas postanowił zdjąć obrońcę, Tomka Nawrota i wpuścił na boisko Ariela Mrowińskiego. Juz w 48 minucie nowy zawodnik Polonii był faulowany tuz za polem karnym gości. Piłkę z wolnego wrzucił Przybyłek , w zamieszaniu trafiła ona pod nogi Roberta Hirscha który uderzył  niecelnie. Polonia atakowała , Nordenia broniła się całym zespołem na własnej połowie i tak ta druga połowa wyglądała. W 51 i 52 minucie dwukrotnie strzelał Łukasz Przybyłek , raz obronił Korbik a za drugim razem strzał był niecelny.  W 55 minucie meczu Rybak dokonał pierwszej zmiany w zespole Nordenii , plac gry opuścił Wichtowski a jego miejsce zajął Cezary Florysiak.

W 59 minucie meczu goście pierwszy raz przeszli z piłką pod bramkę Polonii i wywalczyli rzut rozny . Z kornera dosrodkował Maciej Brauza, Adrian Szkudlarek  spóżnil się z interwencją i piłkę zmierzajacą do siatki wybił wprost na głowę Mateusza Wilczyńskiego , który chętnie skorzystał z takiego prezentu i nieoczekiwanie wyprowadził Nordenie na prowadzenie.

Trener Polonii szybko zareagował na taki wynik i dokonał dwóch zmian: za Siwka wszedł Rydlewski a za Grzeskowiaka Godziszewski.  Gra nadal toczyła się przy przewadze Polonii a goscie bronili dostepu do bramki w stylu" obrona Częstochowy" . Robili to na tyle skutecznie , że Polonia bramki zdobyć nie potrafiła mimo że kilkukrotnie nasi piłkarze znajdowali się przy piłce w polu karnym Nordenii . Kolejno na bramkę Rafała Korbika strzelali  Przybyłek ( niecelnie ), Lisek ( po nogach obrońcy na róg ), Rydlewski ( wysoko nad poprzeczką ), Przybyłek ( Korbik na róg ), Lisek ( nad poprzeczką ) , Rydlewski ( Korbik broni ). W miedzyczasie trenerzy dokonali kolejnych zmian, w Polonii za Krajewskiego wszedł Błędkowski a w Nordenii za Florka Kurminowski , którego jednak po dziesięciu minutach zastapił Pawelec.  Miedzy 60 a 90 minuta średzianie sześciokrotnie wrzucali piłkę z rzutu roznego lecz żadnego z nich nie udało się zamienić na gola i ostatecznie to goście wywiezli ze Środy bardzo ważne trzy punkty.

Podsumowując nalezy stwierdzić , że mecz był bardzo emocjonujący , do ostatniej minuty trzymał w napięciu . Polonia aby zachować realne szanse na awans musiała to spotkanie wygrać , gosci zadowalał nawet remis. To w pewnym sensie ustawiło mecz taktycznie , piłkarze Nordenii bronili przede wszystkim dostepu do własnej bramki , atakując niewielką liczba zawodników , Polonia natomiast walczyła bardzo agresywnie gdyz tylko zwycięstwo przedłuzało jej szanse. Pierwsza połowa była bardzo dobra , średzianie  atakowali z rozmachem , to lewą , to prawą stroną i ta część gry powinna zakończyć się co najmniej jednobramkowym prowadzeniem naszego zespołu .   W drugiej połowie zabrakło szczęścia  a takze koncentracji ,goscie tylko raz realnie zagrozili naszej bramce i gapiostwo średzian bezlitoscie wykorzystali .  Po meczu pucharowym z Unią Swarzędz to kolejne spotkanie , w którym na pewno nie byliśmy słabsi od rywali a mimo to nie potrafilismy wykorzystać ani przewagi w meczu  ani atutu własnego boiska i oba najważniejsze w tej rundzie spotkania zakończyły się porazkami.

Na pocieszenie pozostaje fakt , ze jesienią Nordenia była w grze lepsza od Polonii a w sobotnim meczu  zdecydowanie ustępowała naszemu zespołowi pod każdym względem poza grą bramkarza. Rafał Korbik zasłużył na szczególne słowa uznania , mozna z całą odpowiedzialnościa powiedzieć , że to on uratował Nordenię od wysokiej porazki .