24.05.2022
Z liderem na jego terenieW sobotę 28 maja piłkarzy Polonii Środa czeka pojedynek ligowy z liderem trzecioligowych rozgrywek – Olimpią Grudziądz i to na jej boisku. Olimpia cały czas walczy o awans do II ligi a nad goniącą ją Kotwicą Kołobrzeg ma cztery punkty przewagi.
W ostatniej kolejce ligowych zmagań piłkarze Polonii Środa zremisowali na własnym boisku z Sokołem Kleczew 1:1. Młody średzki zespół ambitnie walczył o każdą piłkę na boisku podczas tego spotkania czym zaskoczył faworyzowanych gości. Dzięki takiej postawie poloniści w samej końcówce meczu wywalczyli rzut karny po którym doprowadzili do remisu i zainkasowali jeden punkt. Po tym remisie poloniści znajdują się na dziewiątym miejscu w ligowej tabeli. Nasz zespół ma na swoim koncie 43 punkty. Na ten dorobek naszego zespołu złożyło się dwanaście zwycięstw, siedem remisów i jedenaście porażek. Bilans bramkowy Polonii Środa to 38-43.
Olimpia Grudziądz została założona 30 czerwca 1923 roku. Już 25 listopada tego samego roku zespół piłkarski pokonał w spotkani towarzyskim Wartę Poznań 5:0. Do 1934 roku zespół występował w A klasie jednak po spadku zespół rozwiązano. Reaktywacja Olimpii Grudziądz nastąpiła w 1945 roku. W 1973 roku z okazji 50-lecia istnienia Olimpii Grudziądz, w obecności ośmiu tysięcy widzów, odbył się sparingowy pojedynek z warszawską Legią, w barwach której zagrali m.in Lesław Ćmikiewicz oraz Kazimierz Deyna. Wojskowi zwyciężyli 3:0. Największe sukcesu klubu z Grudziądza miały dopiero jednak przyjść. W 1995 roku Olimpia wywalczyła historyczny awans do III ligi. Szybko jednak zespół Olimpii ten poziom opuścił a na dobre do wielkiej piłki wrócił w sezonie 2008/09. Wtedy to zespół z Grudziądza awansował do III ligi a następnie do II ligi by już w sezonie 2011/12 grać na zapleczu Polskiej Ekstraklasy. Z pierwszą ligą Olimpia pożegnała się w sezonie 2019/20 a rok później opuściła także szeregi klubów drugoligowych.
Obecny sezon jest bardzo dobry w wykonaniu piłkarzy Olimpii a zespół z Grudziądza jest na dobrej drodze żeby powrócić na poziom centralny. Po trzydziestu kolejkach zespół z Grudziądza ma na swoim koncie siedemdziesiąt punktów i jest liderem rozgrywek. Na ten dorobek złożyły się dwadzieścia dwa zwycięstwa, cztery remisy i cztery porażki. Bilans bramkowy Olimpii to 62-19 a najlepszym strzelcem zespołu jest Jakub Bojas który zdobył dziewiętnaście bramek. Ale o sile ataku zespołu z Grudziądza stanowi także inny dobrze znany średzkim kibicom piłkarz. Mowa tu o Hubercie Antkowiaku który jeszcze jesienią reprezentował barwy naszego klubu.
Barwy Olimpii Grudziądz w przeszłości reprezentowali zawodnicy z bardzo bogatą przeszłością piłkarską. Warto tu wymienić chociażby reprezentanta Armenii Aghwana Papikiana, wychowanka OGC Nicea i byłego gracza Śląska Wrocław Roka Elsnera, byłego reprezentanta Polski i gracza Bayernu Monachium Sławomira Wojciechowskiego czy obecnie gracza Sandecji Nowy Sącz Michala Pitera Bucko.
Obecnie najbardziej rozpoznawalnymi graczami naszego sobotniego rywala są mający za sobą występy w Polskiej Ekstraklasie w barwach Arki Gdynia Michał Warcholak, czy doświadczony napastnik Jakub Bojas. Ale trzeba pamiętać że Olimpia praktycznie utrzymała trzon drugoligowego składu i to właśnie stanowi jej siłę.
Spotkanie z Olimpią Grudziądz odbędzie się w sobotę 28 maja o godzinie 18:00 na stadionie w Grudziądzu. Już teraz zapraszamy Was na transmisję ze spotkania Polonii Środa z Olimpią którą nasz klub przeprowadzi z Grudziądza.
Najnowsze aktualności
-
23.06.2022
Juniorzy pokonali Błękitnych Wronki (2006)
W meczu ostatniej 14. kolejki I ligi wojewódzkiej juniorów młodszych B2 zespół Polonii Środa Wielkopolska wygrał 3:2 (1:1) z Błękitnymi Wronki. Bramki dla średzkiej drużyny strzelili Jakub Wawroski, Kacper Manicki i Jeremi Zaganiaczyk. Dzięki tej wygranej Polonia awansowała na piąte miejsce, ale pozostałe zespoły mają do rozegrania jeszcze jeden mecz.
-
23.06.2022
CLJ: Porażka w pierwszym barażu (2008)
Porażką Polonii Środa Wielkopolska zakończył się pierwszy mecz barażowy o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15. Podopieczni duetu trenerów - Przemysław Otuszewski, Bartosz Bejma - przegrali 1:5 (0:1) z Jaguarem Gdańsk. Jedyną bramkę dla naszego zespołu strzelił w 53. minucie Paweł Sarna, natomiast dla Gdańszczan trafiali dwukrotnie Filip Szymański i Franciszek Grygiel, a wynik spotkania ustalił Wiktor Pionk. Rewanż zostanie rozegrany w sobotę o godzinie 11:00 w Gdańsku.
-
22.06.2022
Harmonogram gier akademii (22-26 czerwca)
Przed zespołami naszej akademii ostatni weekend sezonu piłkarskiego 2021/2022. Będzie on obfitował w kilka bardzo ciekawych meczów. Wszyscy z dużymi emocjami będziemy śledzić zmagania trampkarzy młodszych w barażach o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15. Pierwszy mecz zostanie rozegrany już dziś na Stadionie Średzkim o godzinie 16:30, natomiast rewanż zostanie rozegrany w sobotę o godzinie 11:00 w Gdańsku. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!
-
21.06.2022
Barażowa środa
Wielkie emocję czekają kibiców Polonii Środa w środę 22 czerwca. Tego dnia na płycie głównej Stadionu Średzkiego odbędą się dwa mecze barażowe. W pierwszym z nich młodzi piłkarze naszego Klubu zmierzą się z Jaguar Gdańsk w finale baraży o CLJ U-15. W drugim rezerwy Polonii Środa powalczą z Wielkopolska Komorniki o możliwość gry w V lidze. Oba spotkania to dwumecze, a rewanże odbędą się oczywiście na boiskach rywali.
-
21.06.2022
Turniej i gra kontrolna żaków (2014)
W sobotę oba zespoły żaków młodszych rocznika 2014 miały okazję do rywalizacji. Starsza grupa wzięła udział w turnieju ligowym rozgrywanym w Środzie Wielkopolskiej, w którym rywalizowała z AP Reissa Poznań, Kotwicą Kórnik i Wartą Poznań. Druga grupa rozegrała grę kontrolną ze skrzatami Polonii (rocznik 2015).
-
21.06.2022
Żaki grały turnieje ligowe (2013)
Zespoły żaków starszych w weekend wzięły udział w turniejach ligowych orlików i żaków, które rozgrywane były na obiektach Stadionu Średzkiego w Środzie Wielkopolskiej. Poloniści rywalizowali z Kłosem Zaniemyśl, Kotwicą Kórnik i Wartą Śrem.
-
21.06.2022
Wysokie zwycięstwo w Zalasewie (2011)
Zespół orlików starszych wygrał swoje spotkanie ligowe z Liderem Swarzędz 9:4 (3:2). Bramki dla średzkiej drużyny strzelali Giovani Henriquez-Gajda - trzy, Adam Jankowski - trzy, Mikołaj Jaśkowiak - dwie oraz Jeremiasz Wesołowski. Mecze ligowe rozegrali też zawodnicy z grupy drugiej, którzy rywalizowali w weekend z Orlikiem Miłosław i Lechią Kostrzyn.
-
21.06.2022
Zwycięstwo w ostatnim meczu (2009)
W meczu 13. kolejki I ligi okręgowej młodzików starszych Polonia Środa Wielkopolska wygrała 4:0 (1:0) z Kotwicą Kórnik. Po dwie bramki dla Polonistów strzelili Miłosz Gauza i Marcel Kuźniewski. W ostatniej kolejce nasz zespół pauzuje, co oznacza, że zakończył on już bieżący sezon ligowy. Obecnie Polonia zajmuje drugie miejsce, a w przypadku zwycięstwa Poznańskiej 13 w ostatniej kolejce nasza drużyna zakończy zmagania na trzeciej pozycji. Warto zaznaczyć, iż był to ostatni mecz zespołu pod wodzą trenera Tomasza Gendery, któremu serdecznie dziękujemy za owocną współpracę!