OFICJALNY SERWIS KLUBU YOUTUBE

19.08.2025

Toruńska Elana kolejnym rywalem

Przed nami kolejny hit w trzeciej lidze grupa druga! Już w najbliższej kolejce tej oznaczonej numerem cztery Polonia Środa Wielkopolska podejmie na własnym stadionie Elanę Toruń – drużynę, która ma być jednym z głównych kandydatów do awansu w tym sezonie.

Elana Toruń to klub o bogatej tradycji, założony w 1968 roku jako zakładowa drużyna Zakładów Włókien Poliestrowych „Elana”. Już po trzech latach gry wywalczyła awans do III ligi, a w sezonie 1996/97 była o krok od ekstraklasy – zajmując trzecie miejsce w II lidze.

Choć pod koniec 2021 roku klub ogłosił upadłość i wycofał się z rozgrywek, bardzo szybko się odrodził. Dzięki Akademii Futbolu Elana Toruń zaledwie w dwa sezony wróciła na szczebel centralny i dziś znów walczy w III lidze. Nic dziwnego, że w obecnych rozgrywkach wielu ekspertów stawiało ją w gronie faworytów do awansu.

Toruński klub ma na koncie liczne sukcesy w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim, a najświeższy triumf zanotował w 2024 roku. Zespół dysponuje solidną defensywą, a latem także ofensywa doznała kilku poważnych wzmocnień. Do drużyny dołączył Jakub Kisiel, wychowanek Polonii i Legii Warszawa, który ma za sobą występy na szczeblu centralnym. Skład wzmocnili także doświadczeni Ukraińcy: Artem Kovbasa i Oleksiy Zbun, którzy mają za sobą grę w ligach ukraińskiej i litewskiej. Te transfery jasno pokazują, że torunianie poważnie myślą o walce o najwyższe cele. Ale trzeba też mieć na uwadze graczy którzy latem Elanę opuścili. Odeszło aż sześciu zawodników, między innymi Paweł Karbowiński, Szymon Ćwikliński, Maciej Andrzejewski, Kamil Piskorski i Damian Kacperski — byli to gracze, których kontrakty wygasły 30 czerwca. Dodatkowo Kacper Jarzec który napsuł tyle krwi polonistom we wiosennym starciu obu zespołów które odbyło się w Toruniu wrócił do Olimpii Grudziądz po zakończeniu wypożyczenia

Na przestrzeni lat Elana wychowała wielu ciekawych piłkarzy. Jednym z nich był Jarosław Maćkiewicz – legenda klubu i „Piłkarz 40-lecia Elany”, który trafił z Torunia do Lecha Poznań i Wisły Płock. I ten kierunek jest bliski obecnym włodarzom Elany bo w kadrze zespołu jest spora liczba graczy wychowanych w Toruniu i odważnie pukających do kadry pierwszego zespołu.

Historia meczów Polonii Środa z Elaną Toruń przemawia zdecydowanie na korzyść naszego zespołu. Do tej pory drużyny mierzyły się ze sobą 16 razy – dziewięć razy wygrywała Polonia, pięć razy Elana, a dwa mecze kończyły się remisem. Bilans bramkowy również jest korzystny dla Polonii i wynosi 32:21.

Na naszym stadionie w Środzie Wielkopolskiej Polonia wygrała pięć z siedmiu dotychczasowych spotkań. Elana zwyciężyła tylko raz. Ostatni mecz pomiędzy oboma zespołami odbył się w Toruniu a górą wtedy była Elana wygrywając 3:1  mimo że to poloniści za sprawą Damiana Kołtańskiego jako pierwsi wyszli na prowadzenie. Pora na rewanż…

Spotkanie zapowiada się niezwykle emocjonująco. Polonia będzie chciała wykorzystać atut własnego boiska i podtrzymać korzystny bilans spotkań z torunianami, natomiast Elana – udowodnić, że aspiracje do walki o awans wciąż są aktualne.

Mecz Polonii Środa z Elaną Toruń odbędzie się w piątek 22 sierpnia o godzinie 19:00 na Nowym Stadionie Średzkim. Wstęp bezpłatny.

Najnowsze aktualności

  • 13.10.2025

    Porażka z Medykiem w końcówce (Dziewczyny)

    Bardzo bliskie urwania punktów Medykowi II Konin były trampkarki Polonii Środa. Nasz zespół prowadził po trafieniu Julii Moczyńskiej, ale piłkarki z Konina szybko wyrównały. Remis utrzymywał się niemal do końca meczu, ale w 77. minucie rywali zdobyły gola na wagę trzech punktów. W 3. lidze okręgowej młodzików D1 nasze dziewczyny przegrały 0:6 z Polonią II Poznań.

  • 13.10.2025

    Porażka z niebieskim Lechem (2014)

    Polonia 2014 w sobotę po ciekawym spotkaniu przegrała 1:3 (1:1) z wiceliderem rozgrywek 1. ligi wojewódzkiej D2 - Lechem Poznań Niebieskimi. Jedynego gola dla naszej drużyny zdobył Aleksander Szymoniak. Drugi zespół dwukrotnie w ostatnich dniach rywalizował z Lechem Poznań/Łubowo. Na własnym boisku Poloniści przegrali 5:7, by w rewanżu wygrać aż 10:3.

  • 13.10.2025

    Dwa zwycięstwa młodzików (2013)

    Nareszcie oba zespoły rocznika 2013 mogły zaliczyć weekend do udanych po komplecie zwycięstw. Pierwsza drużyna w Błażejewku wygrała 4:0 (1:0) ważne w kontekście walki o utrzymanie spotkanie z AP Obroniki. Do bramki rywali trafiali Sebastian Ciszewicz, Leon Jacków, Kacper Fiołka oraz Jakub Przybyłek. Drugi zespół na wyjeździe wygrał 3:1 (2:0) z Victorią Września po dwóch golach Michała Jakubiaka i jednym Wojciecha Lepczyńskiego.

  • 13.10.2025

    Remis z UKS APR Lampart Piła (2012)

    Trampkarze Polonii z rocznika 2012 w niedzielny wieczór mierzyli się na własnym boisku z zespołem UKS APR Lampart Piła. Do przerwy Poloniści prowadzili po trafieniu Jeremiego Sójki z 35. minuty, ale rywale doprowadzili do remisu w 67. minucie gry. W końcówce żadna z drużyn nie zdołała zdobyć decydującego gola i spotkanie zakończyło się podziałem punktów. Mecz Polonia 2012 II został przełożony.

  • 13.10.2025

    Czteropak Ucinka. Krecik pokonany (2011)

    Polonia 2011 odniosła ważne zwycięstwo z Akademią Krecika Ostrów Wielkopolski. Nasz zespół wygrał 6:3 (2:1) po czterech bramkach Ignacego Ucinka i dwóch Jana Jankowiaka. Po tym spotkaniu Poloniści zajmują drugie miejsce w ligowej tabeli - prowadzi Sparta Złotów. Drugi zespół wspierany zawodnikami z 2012 rocznika przegrał na wyjeździe 3:7 (0:4) z UKS 2007 Lusowo, a gole strzelali Marcel Trzaskawka, Bartłomiej Krajewski oraz Jan Marciniak.

  • 13.10.2025

    Pierwsza porażka juniorów (2010)

    Pierwszej w sezonie porażki doznała w sobotę Polonia 2010, która na Stadionie Gminnym im. Zygmunta Woźniaka w Klęce po pełnym walki meczu przegrała 2:3 (0:2) z Wartą Poznań. Gole dla średzkiego zespołu strzelali Heorhi Miakish i Dawid Ebelewicz. Drugi zespół kontynuuje serię zwycięstw, po tym jak także w Klęce pokonał Kanię Gostyń 7:0 (4:0). Do bramki rywali trafiali Krzysztof Chudy, Aleksander Niemczewski, Kiril Rabtsun, Adam Niedbała, Artsiom Kisliakou - dwie oraz Martin Kono-Abe.

  • 13.10.2025

    Porażka w Grodzisku (2009)

    Zespół Polonii 2009 nie zdobył w ten weekend ligowych punktów. Zespół Dawida Kierzka przegrał 0:1 (0:1) wyjazdowy pojedynek z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski, a jedyny gol padł w 40. minucie meczu. Poloniści zajmują trzecie miejsce w tabeli 1. ligi wojewódzkiej B1.

  • 13.10.2025

    CLJ WU-16: Checz pokonany! (Juniorki)

    Juniorki Polonii pokonały na Nowym Stadionie Średzkim zespół Checz Gdynia 2:0 (1:0) w swoim szóstym meczu w Centralnej Lidze Juniorek U-16. Gole strzeliły Natasza oraz Martyna Szymańskie! Polonistki zajmują trzecie miejsce w tabeli rozgrywek za plecami Warty Poznań i AP Orlen Gdańsk.

    W meczu 4. ligi kobiet Polonia wygrała 3:0 (2:0) z Wełną Skoki po bramkach Klary Kluczyńskiej, Bojany Petkovej oraz samobójczym trafieniu jednej z zawodniczek Wełny.

SPONSORZY

SPONSORZY
PARTNER PLATINIUM
PARTNER GOLD
PARTNER SILVER
PARTNER PREMIUM
Serwis polonia-sroda.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij . Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.