OFICJALNY SERWIS KLUBU YOUTUBEINSTAGRAMTWITTERFACEBOOK

13.05.2020

Stadler Środa: historia

#Historia #StadlerŚroda #Sponsor #RodzinaPolonii

Stadler Środa, nasz Główny Sponsor, którego dumnie reklamujemy na koszulkach i obiektach w naszym mieście  to polska spółka należąca do Grupy Stadler, wiodącego dostawcy systemowych rozwiązań w dziedzinie pojazdów szynowych dostosowanych do potrzeb odbiorców.

Zapraszamy Was do zapoznania się z krótką opowieścią, jak to się stało, że firma pojawiła się w naszym mieście.

 

Historia zaczyna się w Szwajcarii w roku 1942. Pierwotnie firma była biurem konstrukcyjnym, które już po trzech latach rozpoczęło produkcję manewrowych lokomotyw akumulatorowych i spalinowych. Kolejne lata upływały na doskonaleniu swoich patentów w produkcji, rozwoju oferty oraz ekspansji na kolejne miasta, a później na kolejne kraje (m.in. Niemcy, Hiszpania, Węgry, Czechy, USA, Białoruś i inne) Przełomowy był rok 1989 , w którym  Peter Spuhler zakupił przedsiębiorstwo. Wykorzystując koncepcję modułowego pojazdu szynowego, stworzył podstawę przyszłego sukcesu przedsiębiorstwa. W 2006, po wygraniu przetargu na dostawę 14 pojazdów FLIRT dla Mazowsza i Śląska,  spółka Stadler podjęła decyzję o uruchomieniu swojej pierwszej fabryki w Polsce, w Siedlcach. Zakład rozpoczął produkcję w 2007 roku. W naszym mieście firma rozpoczęła działalność 1 kwietnia 2017 roku jako joint venture Stadler i Solaris Bus&Coach. Od listopada 2018 spółka w całości należy do Grupy Stadler. Średzki zakład specjalizuje się w spawaniu i lakierowaniu stalowych pudeł do produkcji tramwajów. Zatrudniając około 230 osób, jest jednym z większych pracodawców w rejonie. Lokalizacja zakładu w naszym mieście była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynkowe.

Rok 2019 był kolejnym niezwykle ważnym dla całej firmy. 12 kwietnia 2019 Grupa Stadler z powodzeniem pojawiła się  na szwajcarskiej giełdzie, co potwierdziło wysokie ambicje całego przedsiębiorstwa.

Obecnie pociągi i tramwaje projektowane i produkowane przez Grupę Stadler spotkać możecie na całym świecie.

W Polsce najbardziej znane są EZT FLIRT. Pewnie wielu z Was miało przyjemność nimi podróżować :)

#RodzinaPolonii

 


Najnowsze aktualności

 • 04.02.2023

  Gry młodzików z Resovią i Arką (2011)

  Pododnie jak starsi koledzy, również młodzicy młodsi (rocznik 2011) mieli okazję sprawdzenia się na tle Resovii Rzeszów oraz Arki Gdynia. Nasi zawodnicy zebrali cenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje już w niedalekiej przyszłości.

 • 03.02.2023

  Zagrali z Resovią i Arką Gdynia (2010)

  W ubiegłym tygodniu drużyna młodzików starszych (rocznik 2010) rozegrała dwa mecze z silnymi rywalami - Resovią Rzeszów oraz Arką Gdynia. Oba mecze rozegrane zostały w Licheniu Starym i były bardzo cennym doświadczeniem dla Polonistów.

 • 02.02.2023

  Zagrali dla WOŚP (2014)

  W sobotę drużyna żaków starszych (rocznik 2014) wzięła udział w turnieju Swarzędz Cup z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podopieczni trenerów Radosława Piotrowskiego i Macieja Sikorskiego rywalizowali z pięcioma innymi zespołami: Meblorzem Swarzędz, Liderem Swarzędz, Pelikanem Niechanowo, Piastem Kobylnica oraz Sucharami Suchy Las.

 • 02.02.2023

  Gry kontrolne i turniej orlików (2012/2013)

  Zespoły orlików z roczników 2012 oraz 2013 mają za sobą bardzo intensywne dni. Drużyny rozgrywały gry wewnętrzne pomiędzy sobą, a ponadto orlicy starsi wzięli udział w turnieju Rehau Football Park Cup w Śremie.

 • 02.02.2023

  Towarzyska porażka z Zagłębiem Lubin (2009)

  W rozegranym w Lubinie meczu towarzyskim Polonia Środa Wielkopolska przegrała 0:2 (0:1) z Zagłębiem Lubin. Mecz był pełny walki i obie drużyny miały swoje okazje, ale to gospodarze byli skuteczniejsi.

 • 01.02.2023

  Dwie gry orlików (2012)

  Drużyna orlików starszych (rocznik 2012) w piątek rozegrała mecz towarzyski z Arką Gdynia, natomiast w niedzielę rywalem Polonii był Mieszko Gniezno.

 • 01.02.2023

  Kontrolne porażki trampkarzy (2008)

  W ubiegły weekend przygotowujący się do gry w Centralnej Lidze Juniorów trampkarze starsi (rocznik 2008) rozegrali dwa mecze kontrolne. Średzki zespół przegrał 0:2 z Poznańską 13 (rocznik 2007), a także 0:1 z UKS AP Reissa Poznań.

 • 31.01.2023

  Wygrana rezerw w Krotoszynie

  Okazałym zwycięstwem 3:0 rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej zawodnicy zespołu rezerw Polonii Środa. W pierwszym zimowym sparingu poloniści wygrali z grającą w V lidze (kaliska) Astrą Krotoszyn. Wynik powinien być jeszcze wyższy, jednak Oskarowi Janosiowi zabrakło trochę precyzji pod bramką przeciwnika.

SPONSORZY

SPONSOR GŁÓWNY
PAKIET ZŁOTY
PAKIET SREBRNY
PAKIET BRĄZOWY
PARTNERZY
Serwis polonia-sroda.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij . Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.