28.11.2022

Runda na czwórkę z plusem

Za nami siedemnaście kolejek rundy jesiennej sezonu 2022/23 w III lidze grupa 2  w której to rywalizowali piłkarze Polonii Środa. Obecnie nasz zespół zajmuje tam świetną czwartą lokatę z niewielką stratą do liderującej Pogoni II Szczecin. Podsumujmy zatem dokonania piłkarzy średzkiej Polonii w tej rundzie.

Po poprzednim sezonie kadra Polonii Środa uległa dość dużym zmianom. Zespół opuściło siedmiu graczy a byli to: Adam Borucki, Oskar Kozłowskim Szymon Zgarda, Luis Henriquez, Paweł Mandrysz, Jan Andrzejewski, Miłosz Garstkiewicz. Misję budowania nowego zespołu powierzono Pawłowi Juszczykowi i Marcinowi Duchale a nowa ekipa Polonii Środa miała się opierać na młodych i zdolnych piłkarzach z regionu. Przed startem przygotowań do średzkiej drużyny dołączyli: Kiewin Durueke, Mikołaj Witkowski, Michał Walczak, Aleksander Kluczyński, Aleksander Kultys, Andrii Pryimak, Filip Łasocha i Arzuman Mamedov a do kadry pierwszego zespołu na stałe zostali włączeni Krystian Michalak, Kacper Rybarczyk, Krzysztof Maślanka, Oliwer Matoszko, Hubert Kaźmierczak. Tak zmieniona Polonia przystąpiła do nowego sezonu.

W pierwszym meczu na boisku w Szczecinie poloniści zebrali ostre lanie od miejscowego Świtu przegrywając aż 0:6. Po tej porażce wielu obserwatorów skreśliło Polonię i widziało ją już w czwartej lidze. Ale młody zespół z meczu na mecz się rozkręcał i grał coraz pewniej i lepiej. Poloniści potrafili pokonać faworyzowane rezerwy Pogoni Szczecin (2:0), Zawiszę Bydgoszcz (3:1) czy Gedanię Gdańsk (3:1). Kibicom średzkiego zespołu na pewno na długo w pamięci pozostaną takie mecz jak wygrana na własnym boisku z Vinetą Wolin 8:5 (!!!) czy pokonanie w Kartuzach miejscowej Cartusii 5:1.

Ogólnie w siedemnastu spotkaniach rundy jesiennej sezonu 2022/23 poloniści zdobyli 34 punkty. Na ten dorobek złożyło się 11 zwycięstw, 1 remis i 5 porażek. Bilans bramkowy Polonii Środa to 42-29. W rundzie jesiennej poloniści więcej punktów zdobyli na własnym boisku. W Środzie Wielkopolskiej nasz zespół odniósł 6 zwycięstw i  zanotował 2 porażki co przełożyło się na 18 punktów. Bilans bramkowy spotkań domowych to 26-15. Na obiektach rywali poloniści odnieśli 5 zwycięstw, zanotowali 1 remis i ponieśli 3 porażki. Bilans bramkowy spotkań domowych to 16-4.

Najlepszym strzelcem zespołu jest Bartosz Bartkowiak który ma na swoim koncie 10 bramek. Po pięć bramek mają Klaudiusz Milachowski i Jędrzej Drame, cztery trafienia zanotowali Jakub Giełda i Mikołaj Witkowski. Po trzy bramki zdobyli Krystian Pawlak, Piotr Skrobosiński i Piotr Wujec, dwa trafienia zanotował Kacper Nowak a po jednej bramce mają na swoim koncie Kiewin Durueke, Aleksander Kluczyński i Michał Walczak.

Najwięcej asyst z kolei w rundzie jesiennej ma na swoim koncie Bartosz Bartkowiak który 10 razy idealnym podaniem obsługiwał swoich partnerów z zespołu. Po cztery asysty mają Krystian Pawlak i Piotr Skrobosiński, a trzy asysty mają Damian Buczma, Jędrzej Drame i Mikołaj Witkowski. Jedną asystę na swoim koncie zapisali Kacper Nowak, Filip Łasocha, Klaudiusz Milachowski i Jakub Giełda.

Piłka do bramki rywali po strzałach polonistów najczęściej wpadała między 46., a 60. minutą i 61., a 75. minutą W obu przypadkach nasz zespół zdobył po 9 bramek. Osiem bramek nasz zespół zdobył między 1., a 15. minutą i miedzy 76., a 90. minutą. Pięć bramek dla naszego zespołu padło między 31., a 45. minutą, a tezy padły między  16., a 30. minutą.

Najwięcej minut na boisku w tej rundzie spędził bramkarz Przemysław Frąckowiak  Zawodnik ten na placu gry przebywał łącznie przez 1620 minut. Drugi w tej klasyfikacji jest Bartosz Bartkowiak który ma na swoim koncie 1493 minut, a trzeci Piotr Wujec z wynikiem 1487 minut.

Dwóch zawodników Polonii Środa obejrzało w tej rundzie po sześć żółtych kartek i są to Piotr Skrobosiński i Krystian Pawlak. Pięć żółtych kartek obejrzeli Andryii Pryimak, Piotr Wujec, Mikołaj Witkowski i Bartosz Bartkowiak, a po cztery żółte kartoniki zobaczyli  Jędrzej Drame i Jakub Giełda. Łącznie sędziowie pokazali polonistom w tej rundzie 58 żółtych kartek.

W siedemnastu spotkaniach rundy jesiennej sędziowie podyktowali dla naszego zespołu sześć rzutów karnych. Wszystkie sześć pewnie wykorzystali nasi zawodnicy. Pięć razy z jedenastego metra nie pomylił się Bartosz Bartkowiak, a raz Michał Walczak.

Piłkarze Polonii Środa będą jeszcze trenować do 9 grudnia. Potem nasi zawodnicy udadzą się na urlopy świąteczne i do treningów powrócą 9 stycznia 2023 roku. Wtedy rozpoczną zimowy okres przygotowawczy.