05.06.2023
Ostatni domowy mecz Polonii ŚrodaPrzed nami ostatnie dwa spotkania sezonu 2022/23 i zarazem ostatni mecz domowy jaki w tym sezonie rozegrają piłkarze Polonii Środa. Rywalem średzkiego zespołu będzie trzecia w tabeli Gedania Gdańsk a mecz odbędzie się w piątek 9 czerwca o godzinie 18:00.
Polonistów czeka na pewno trudne zadanie jakim jest gra z dobrze w tym sezonie dysponowanym beniaminkiem Gedanią Gdańsk. Zespół z Gdańska w tym sezonie zdobył 61 punktów. Na ten dorobek gdańszczan złożyło się dziewiętnaście zwycięstw, cztery remisy i dziewięć porażek. Bilans bramkowy Gedanii to 60-51. Najlepszym strzelcem zespołu jest Wojciech Zyska który zdobył 12 goli.
Najbardziej rozpoznawalnymi piłkarzami Gedanii Gdańsk są Wojciech Zyska który ma na swoim koncie 16 występów w polskiej Ekstraklasie w barwach Lechii Gdańsk oraz Adam Duda który 26 razy zagrał w polskiej Ekstraklasie i strzelił pięć bramek także w barwach Lechii Gdańsk.
Przyjrzyjmy się teraz piątkowemu rywalowi Polonii Środa a więc Gedanii Gdańsk. Piłka nożna przyszła do Gdańska pod koniec XIX wieku dzięki angielskim marynarzom. 18 kwietnia 1903 roku powstał pierwszy klub piłkarski w Gdańsku – Fußball-Club (FC) Danzig (od 1905 r. pod nazwą BuEV Danzig). Pierwszy mecz z „zewnętrznym” rywalem (tj. drużyną z Królewca) odbył się w lipcu jeszcze tego samego roku. W 1876 powstaje Ogniwo – pierwsze polskie stowarzyszenie sportowe w Gdańsku. W 1894 rozpoczyna swoją działalność Polskie Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” z którego to inicjatywy w 1926 powstaje boisko wraz z najpotrzebniejszymi urządzeniami sportowymi na terenie tak zwanego Polenhof przy Heeresanger Strasse (dziś Aleja Legionów w Gdańsku), późniejsza siedziba Gedanii. 15 września 1922 w efekcie zaistniałego konfliktu i zamknięcia sekcji piłkarskiej w “Sokole” dochodzi do powołania wielosekcyjnego polskiego klubu sportowego Gedania (nazwa ta pochodzi od nazwy zlikwidowanej sekcji piłkarskiej). Początkowo działała sekcja piłkarska, od 1931 także lekkoatletyczna, kolarska, motorowa, hokejowa i bokserska. W 1939 klub został zmuszony przez władze WM Gdańsk do zawieszenia działalności. Po wyzwoleniu miasta 16 maja 1945 lub pod nazwą KS Gedania zostaje reaktywowany. Po początkowych sukcesach klub rozpoczyna swoją tułaczkę po niższych ligach piłkarskich. Na początku sezonu 1987/88 Gedania połączyła się z klubem MOSiR Gdańsk. Latem 2003 roku Gedania połączyła się z Flotyllą Gdańsk. W 2006 roku, na bazie Sekcji Piłkarskiej dawnego KKS Gedania, wyodrębniło się stowarzyszenie GKS GEDANIA 1922. W 2012 roku Gedania 1922 przenosi się do swojego nowego „domu” – kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Alei Hallera 201. To dało impuls do rozwoju klubu który w sezonie 2021/22 wywalczył awans do trzeciej ligi zostawiając w pokonanym boju takie ekipy jak Gryf Wejherowo czy Bytovia Bytów.
Oba zespoły do tej pory spotkały się ze sobą jeden raz. Miało to miejsce w rundzie jesiennej obecnego sezonu. Wtedy na boisku w Gdański górą był zespół Polonii Środa który wygrał 3:1 po bramkach Piotra Wujca, Bartosza Bartkowiaka i Jakuba Giełdy.
Mecz Polonii Środa z Gedanią Gdańsk zostanie rozegrany w PIĄTEK 9 czerwca, a jego początek zaplanowano na godzinę 18:00. Nasz klub z tego meczu przeprowadzi oczywiście transmisję na kanale you tubowym.
Najnowsze aktualności
-
05.04.2017
Warta wywozi trzy punkty (2001/02)
W środę 29 marca odbyło się spotkanie ligowe juniora młodszego z rocznika 2001/2002. Polonia u siebie podejmowała Wartę Sieraków.
-
05.04.2017
Na początek bez punktów (2004)
W niedzielę, 2 kwietnia, rywalizację w III lidze okręgowej Młodzika D1 zainaugurowali zawodnicy średzkiej Polonii. Przeciwnikiem podopiecznych trenera Radka Falgiera był zespół AKF Poznań.
-
05.04.2017
Pewne trzy punkty rezerw
W niedziele popołudnie kolejne spotkanie rozegrały rezerwy średzkiej Polonii, których rywalem był zespół Juranda Koziegłowy.
-
05.04.2017
Polonia w półfinale
Polonia Środa pokonała w Poznaniu Drużynę Wiary Lecha 2:1 (2:0) i awansowała do półfinału Pucharu Polski na szczeblu okręgu. Bramki dla naszego zespołu zdobyli Bartłomiej Olejniczak (23`) i Mateusz Roszak (39`).
-
04.04.2017
Udany turniej we Wrześni (2009/10)
W słoneczne sobotnie południe Poloniści udali się na pierwszy turniej ligowy EXTRAFOX organizowany przez szkółka piłkarska FOX z Wrześni. W tym dniu wystawiliśmy dwie drużyny: po jednej z 2009 i 2010 rocznika. Rozgrywki odbywały się na połowie orlika, a mecze rozgrywane były systemem 3+1, mecze trwały z kolei 1x 10 min.
-
04.04.2017
Sprawiedliwy remis w Gnieźnie (2004)
W sobotę 1 kwietnia swoje rozgrywki ligowe wznowił zespół młodzika starszego Polonii. Pierwsze spotkanie rundy rewanżowej młodzi poloniści rozegrali w Gnieźnie z zespołem Mieszka.
-
04.04.2017
Wysoka porażka z Kłosem (2007)
W sobotę 1 kwietnia zespół rocznika 2007 rozegrał swój pierwszy mecz ligowy w rundzie wiosennej. Do Środy Wielkopolskiej przyjechał zespół Kłos Zaniemyśl.
-
04.04.2017
Avia pokonana (2005)
W niedzielę 2 kwietnia o godzinie 13:00 na boisku Centrum Treningowego Polonii odbył się pierwszy mecz ligowy Młodzików Młodszych. Podopieczni trenera Fryderyka Haremskiego mierzyli się z zespołem Avii Kamionki. Był to pierwszy mecz rundy wiosennej Polonistów. Spotkanie od początku do końca było pod kontrolą Średzian. To przyniosło efekt w postaci pewnego zwycięstwa 3:0.





















































