26.09.2017
Nie ma złej pogody na trening, jest tylko zły ubiór!!!Wraz z początkiem października nawiedzi nas chyba najbardziej znienawidzona pora roku. Jesień – bo o niej mowa, charakteryzuje się najbardziej wymagającymi warunkami jeśli chodzi o ubiór sportowca. Deszcz, zimno, wiatr i zmienna aura nie uprzyjemnia treningu czy też meczu.
W poniższym artykule podpowiemy, jak przy niewielkim nakładzie finansowym prawidłowo ubrać swoje dziecko na trening tak, by oprócz wspaniałych wspomnień z boiska, nie przyniosło także przeziębienia.
Organizm dziecka a jesień
Podobno nie ma złej pogody dla sportowca, jest tylko zły ubiór.
Oczywiście jak każde powiedzenie i to należy traktować z przymrużeniem oka. Dzieci rozpiera energia przez cały rok, nawet gdy za oknem siąpi deszcz i wieje wiatr.
Czas spędzony aktywnie na powietrzu jest wręcz nie do przecenienia. Hartuje, dotlenia mózg, wprawia w dobry nastrój. Uprawianie sportu w chłodne dni to sposób na budowanie silnego i wytrzymałego organizmu. Pozwalając dziecku wyszaleć się nawet gdy pada, zaopatrujemy go w wielki skarb, jakim jest odporność.
Rodzice ubierając swoje pociechy bardzo często popełniają jeden błąd: wzorują się na własnym odczuwaniu temperatury. Mały sportowiec dużo się rusza nawet podczas zwykłego spaceru, w wyniku czego jest mu po prostu cieplej niż dorosłemu.
Ubieraj dziecko lżej niż siebie
Mały sportowiec nawet podczas zwykłego spaceru jest bardziej energiczny niż my, dorośli, więc przyjmij zasadę, że ubierasz swą pociechę o jedną warstwę mniej, niż siebie (ewentualnie zakładaj lżejszy sweter lub bluzę). Wydawałoby się, że dzieci są delikatne i nieodporne na problematyczne warunki atmosferyczne, jednak przy zdrowym odżywianiu, odpowiedniej długości snu i nieokiełznanej potrzebie ruchu są w stanie ochronić się przed zimnem. Tym bardziej nie ubieraj dziecka w puchową kurtkę na trening. Podczas ciągłego biegania, skakania będzie się wyłącznie pocić i dużo szybciej męczyć.
Sport nie lubi bawełny
To prawda, że kiedyś ćwiczyło się w zwykłym, bawełnianym dresie. Do dziś jeszcze panuje przekonanie o oddychających właściwościach tego materiału. Prawda jest jednak taka, iż podczas chłodów, a tym bardziej mrozu, wilgoć wydostająca się z ciała pozostaje na koszulce i wychładza organizm. Nowoczesne technologie odzieżowe pozwalają na szybkie odprowadzanie potu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowań. Nie trzeba kupować dziecku zaawansowanych, drogich ubrań. Większość niskobudżetowych, ale przeznaczonych do sportu produktów będzie lepszych niż bawełniana bluza. Należy pamiętać również, że wszystkie warstwy powinny być „oddychające”. Jeśli ubierzemy dziecko w sportową kurtkę oraz bawełnianą koszulkę, to efekt będzie nikły.
Wbrew pozorom – najważniejsze szczegóły
Im niższa temperatura, tym więcej szczegółów wychodzi na bliższy plan. Należy pamiętać, aby dziecko miało przykryte plecy, brzuch, uszy, szyję. Poniżej przedstawiamy listę ubrań, które należy dorzucić do obowiązkowego kompletu na chłody:
– rękawiczki
– czapka: na jesień lekka, oddychająca,
– komin: dla małego sportowca szalik będzie tylko przeszkodą w treningu.
Świetnie sprawdzają się lekkie kominy, które odpowiednio przylegają do szyi, są oddychające i uniwersalne
Jak uchronić dziecko przed wiatrem
Wiatr jest głównym czynnikiem pogodowym wpływającym na odczuwanie chłodu. Jeśli malec uprawia sport na świeżym powietrzu i chłodne podmuchy przenikają przez ubranie, nie zakładaj mu dodatkowej bluzy, a zaopatrz w oddychającą kurtkę przeciwwiatrową.
„Na cebulę”
Lepiej będzie, jeśli ubierzemy dziecko w więcej cienkich, przylegających do ciała warstw, niż jedną grubą. Zaletą tej zasady jest przede wszystkim możliwość regulowania liczby warstw, co już w przypadku opatulenia ciała mięsistym swetrem lub bluzą jest niemożliwe. Z racji tego, że pogoda jesienią potrafi się zmieniać z dnia na dzień, warto zawczasu zaopatrzyć się w poszczególne elementy odzieży:
– bielizna termiczna – przylegająca, cienka i „oddychająca” odzież, będąca pierwszą warstwą ubioru,
– koszulka „oddychająca”, również przylegająca do ciała,
– kurtka przeciwwiatrowa (ortalion)
Pamiętaj, że zimne, wilgotne dni prezentują się dużo gorzej będąc w domu, niż podczas szaleństw na dworze.
Artykuł napisany na podstawie publikacji APN Knurów.
Najnowsze aktualności
-
13.08.2012
Podsumowanie 1. kolejki III ligi
W ostatnią sobotę zainaugurowane zostały rozgrywki III ligi grupy kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej.
-
13.08.2012
150. mecz Łukasza Przybyłka
Sobotni mecz III ligi pomiędzy Ostrovią 1909 Ostrów, a Polonią Środa był sto pięćdziesiątym spotkaniem Łukasza Przybyłka w barwach naszego zespołu.
-
13.08.2012
Kto wygra mecz Polonia Leszno - Polonia Środa?
Zapraszamy wszystkich kibiców do udziału w nowej sondzie dotyczącej środowego mecz drugiej kolejki trzeciej ligi pomiędzy Polonią 1912 Leszno, a Polonią Środa Wielkopolska.
-
12.08.2012
Juniorzy młodsi wygrywają z KS Garwolin
W niedzielę 12 sierpnia kolejny mecz sparingowy rozegrali zawodnicy juniorów młodszych. Nasz zespół podobnie jak drużyna młodzików podejmował na własnym boisku drużynę KS Garwolin. Po bardzo zaciętym i ciekawym meczu toczonym w bardzo szybkim tempie lepsi okazali się Poloniści wygrywając w najmniejszym stosunku 2:1, przegrywając do przerwy 0:1. Bramki dla zespołu zdobyli Karol Witucki z rzutu karnego oraz Adrian Nowak uderzeniem głową.
-
12.08.2012
Porażka młodzików w sparingu
W niedzielę 12 sierpnia zespół młodzików Polonii Środa rozegrał kolejny mecz sparingowy. Tym razem nasi młodzi zawodnicy zmierzyli się na własnym boisku z zespołem KS Garwolin, który przebywa na obozie w pobliskim Błażejewku. Po bardzo zaciętym spotkaniu wygrali goście w stosunku 3:1.
-
12.08.2012
St. Antkowiak Prezesem WZPN
W sobotę 11-go sierpnia w Domu Żołnierza w Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej . Najważniejszą częścią obrad tego gremium był wybór Prezesa WZPN , nowego Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego WZPN.
-
12.08.2012
Debiuty w Ostrowie
W sobotę, 11 sierpnia rozgrywki ligowe w sezonie 2012/2013 zainaugurowali piłkarze Polonii Środa Wielkopolska. Inauguracyjny mecz nie wypadł pozytywnie – średzianie przegrali 0:1 i w dodatku nie wykorzystali rzutu karnego. Mecz był pierwszym oficjalnym spotkaniem dla trenera Mariana Kurowskiego oraz dla czterech nowo pozyskanych graczy.
-
12.08.2012
Wygrany sparing trampkarzy
Swój trzeci sparing w okresie przygotowawczym trampkarze Polonii Środa rozegrali z drużyną KS Wilga Garwolin, którą pokonali po dwóch bramkach Michała Górzyńskiego i po jednej Jędrzeja Kujawy i Marcina Typańskiego 4:0






















































