22.10.2024
Derbowy pojedynek w KórnikuW najbliższy weekend piłkarze Polonii Środa Wielkopolska rozegrają kolejne spotkanie derbowe. Tym razem średzka ekipa uda się do pobliskiego Kórnika na mecz z tamtejszą Kotwicą. Czeka nas mecz pełen podtekstów ze względu na silne powiązania historyczne ale i teraźniejsze obu zespołów.
Kórnickie Stowarzyszenie Sportowe "Kotwica" Kórnik to klub piłkarski z bogatą historią, sięgającą niemal stu lat. Założony w 1926 roku, klub wyrósł z dwóch organizacji sportowych, które powstały wiosną tego roku: Harcerskiego Klubu Sportowego i KS Skałka. Wkrótce potem, KS Skałka przekształciła się w KS Kotwica, dając początek drużynie, która przez dziesięciolecia wpisała się w sportową historię regionu.
Obecnie Kotwica Kórnik występuje na poziomie III ligi, do której awans zapewniła sobie na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu 2023/2024. To powrót do tej klasy rozgrywkowej po wielu latach, gdyż ostatni raz zespół grał na tym poziomie w sezonie 1992/1993. W tamtym sezonie drużyna odniosła swój największy sukces, wywalczając awans do II ligi po zwycięskiej rywalizacji z Gwardią Koszalin i Polonią Chodzież. Niestety, ze względu na brak zabezpieczenia finansowego, zarząd klubu musiał wycofać drużynę z rozgrywek przed ich rozpoczęciem, co pozostawiło pewien niedosyt i zrodziło marzenia o lepszej przyszłości. W związku z zamiarem całkowitego wycofania się Kotwicy doszło do fuzji sekcji piłki nożnej zespołu z Kórnika z sekcją piłki nożnej Polonii Środa. Dzięki temu średzka Polonia mogła występować w trzeciej lidze.
Stadion Kotwicy Kórnik znajduje się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Leśnej 6 w Kórniku. To tutaj zespół rozgrywa swoje mecze, a kibice mogą dopingować swoją drużynę w walce o kolejne sukcesy. Stadion jest miejscem, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, a każda rozgrywka to kolejny rozdział w bogatej historii klubu.
Sezon 2024/2025 jest szczególnie ważny dla Kotwicy Kórnik, gdyż drużyna powraca do III ligi, mając nadzieję na osiągnięcie sukcesów. Przygotowania do sezonu były intensywne, a zarząd klubu oraz sztab szkoleniowy dokładali wszelkich starań, aby drużyna była gotowa na wyzwania, jakie niesie ze sobą rywalizacja na tym poziomie. Latem Kotwica była bardzo aktywna na rynku transferowym pozyskując między innymi z Polonii Środa Wielkopolska Bruno Siedleckiego, Piotra Kalaka czy Jakuba Giełdę, a także z innych klubów ale związanych z Polonią Środa w przeszłości Krystiana Pawlaka czy Damiana Buczmę. Dodając do tego trenerów Tomasza Nawrota i Michała Stańczyka którzy przecież też w średzkim zespole grali w przeszłości to mecz zapowiada się niezwykle interesująco ze wszystkich stron.
Po 13 kolejach obecnego sezonu zespół z Kórnika zajmuje trzynaste miejsce w ligowej tabeli i ma na swoim koncie 14 punktów. Na ten dorobek podopiecznych Tomasza Nawrota złożyły się trzy zwycięstwa, pięć remisów i pięć porażek. Bilans bramkowy zespołu z Kórnika to 22-22 a najlepszy strzelec Filip Wełniak ma na swoim koncie 6 bramek.
W spotkaniu z Polonią Środa Wielkopolska w zespole Kotwicy na pewno zabraknie Bruno Siedleckiego który musi pauzować za nadmiar żółtych kartek. Niepewny też jest występ Jakuba Giełdy który wraca do pełni zdrowia po niedawnym urazie.
Spotkanie Polonii Środa z Kotwicą Kórnik zostanie rozegrane w sobotę 26 października a jego początek zaplanowano na godzinę 14:00. Oczywiście na stadionie w Kórniku.
Najnowsze aktualności
-
04.10.2018
Zespoły Polonii poznały rywali w pucharze
W kolejnej rundzie okręgowego Pucharu Polski pierwszy zespół Polonii Środa zmierzy się w Zaniemyślu z tamtejszym Kłosem, a rezerwy zagrają na własnym boisku z Lechią Kostrzyn. Losowanie drabinki kolejnych etapów okręgowego Pucharu Polski odbyło się 11 września w siedzibie WZPN.
-
04.10.2018
Lanckowski poprowadzi mecz w Szczecinie
Maciej Lanckowski z Torunia poprowadzi jako sędzia główny niedzielne spotkanie ligowe Polonii Środa z rezerwami Pogoni Szczecin.
-
04.10.2018
Wideo z meczu pucharowego
Mamy dla Was materiały wideo po meczu pucharowym pierwszego zespołu Polonii z Wartą Śrem.
-
03.10.2018
Polonia gra dalej
W środę 3 października piłkarze Polonii Środa dołączyli do rozgrywek okręgowego Pucharu Polski. W pierwszym meczu naszemu zespołowi przyszło się zmierzyć z lokalnym rywalem Wartą Śrem.
Na to spotkanie trener Krzysztof Kapuściński zdecydował się wystawić nieco zmieniony skład a szansę gry dostali ci zawodnicy którzy do tej pory mieli mniej okazji do zaprezentowania swoich umiejętności w meczach o stawkę.
-
03.10.2018
Rezerwy z awansem w pucharze
W kolejnej rundzie okręgowego Pucharu Polski rezerwy Polonii Środa podejmowały na własnym boisku Orkan Jarosławiec. Stawką tego meczu był awans do 1/16 finału tych rozgrywek.
-
02.10.2018
Ubezpiecz swoje dziecko
Jak co roku tak i tym razem nasz Klub proponuje rodzicom zawodników trenujących w naszym Klubie wykupienie ubezpieczenia sportowego dla swoich dzieci.
-
01.10.2018
Pokonali Ostrovię (2004)
W sobotnie południe na górnym boisku treningowym w Środzie, trampkarze starsi podejmowali Ostrovię Ostrów z którą w pierwszym meczu w Ostrowie, poloniści ponieśli porażkę przegrywając na własne życzenie, będą lepszym zespołem. Dlatego też w sobotnim meczu, średzcy piłkarze musieli udowodnić, że porażka z Ostrovią była przypadkiem.
-
01.10.2018
Wysoka wygrana z OSiR Lwówek (2004)
W niedzielne przedpołudnie na boisku w Środzie, trampkarze starsi w ramach III ligi okręgowej podejmowali OSiR Lwówek. Do tego meczu, poloniści przodowali w ligowej tabeli natomiast rywale zajmowali ostatnie miejsce, a więc wszystko przemawiało za tym że po 70 minutach, to Polonia będzie się cieszyć ze zwycięstwa.





















































