22.10.2024
Derbowy pojedynek w KórnikuW najbliższy weekend piłkarze Polonii Środa Wielkopolska rozegrają kolejne spotkanie derbowe. Tym razem średzka ekipa uda się do pobliskiego Kórnika na mecz z tamtejszą Kotwicą. Czeka nas mecz pełen podtekstów ze względu na silne powiązania historyczne ale i teraźniejsze obu zespołów.
Kórnickie Stowarzyszenie Sportowe "Kotwica" Kórnik to klub piłkarski z bogatą historią, sięgającą niemal stu lat. Założony w 1926 roku, klub wyrósł z dwóch organizacji sportowych, które powstały wiosną tego roku: Harcerskiego Klubu Sportowego i KS Skałka. Wkrótce potem, KS Skałka przekształciła się w KS Kotwica, dając początek drużynie, która przez dziesięciolecia wpisała się w sportową historię regionu.
Obecnie Kotwica Kórnik występuje na poziomie III ligi, do której awans zapewniła sobie na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu 2023/2024. To powrót do tej klasy rozgrywkowej po wielu latach, gdyż ostatni raz zespół grał na tym poziomie w sezonie 1992/1993. W tamtym sezonie drużyna odniosła swój największy sukces, wywalczając awans do II ligi po zwycięskiej rywalizacji z Gwardią Koszalin i Polonią Chodzież. Niestety, ze względu na brak zabezpieczenia finansowego, zarząd klubu musiał wycofać drużynę z rozgrywek przed ich rozpoczęciem, co pozostawiło pewien niedosyt i zrodziło marzenia o lepszej przyszłości. W związku z zamiarem całkowitego wycofania się Kotwicy doszło do fuzji sekcji piłki nożnej zespołu z Kórnika z sekcją piłki nożnej Polonii Środa. Dzięki temu średzka Polonia mogła występować w trzeciej lidze.
Stadion Kotwicy Kórnik znajduje się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Leśnej 6 w Kórniku. To tutaj zespół rozgrywa swoje mecze, a kibice mogą dopingować swoją drużynę w walce o kolejne sukcesy. Stadion jest miejscem, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, a każda rozgrywka to kolejny rozdział w bogatej historii klubu.
Sezon 2024/2025 jest szczególnie ważny dla Kotwicy Kórnik, gdyż drużyna powraca do III ligi, mając nadzieję na osiągnięcie sukcesów. Przygotowania do sezonu były intensywne, a zarząd klubu oraz sztab szkoleniowy dokładali wszelkich starań, aby drużyna była gotowa na wyzwania, jakie niesie ze sobą rywalizacja na tym poziomie. Latem Kotwica była bardzo aktywna na rynku transferowym pozyskując między innymi z Polonii Środa Wielkopolska Bruno Siedleckiego, Piotra Kalaka czy Jakuba Giełdę, a także z innych klubów ale związanych z Polonią Środa w przeszłości Krystiana Pawlaka czy Damiana Buczmę. Dodając do tego trenerów Tomasza Nawrota i Michała Stańczyka którzy przecież też w średzkim zespole grali w przeszłości to mecz zapowiada się niezwykle interesująco ze wszystkich stron.
Po 13 kolejach obecnego sezonu zespół z Kórnika zajmuje trzynaste miejsce w ligowej tabeli i ma na swoim koncie 14 punktów. Na ten dorobek podopiecznych Tomasza Nawrota złożyły się trzy zwycięstwa, pięć remisów i pięć porażek. Bilans bramkowy zespołu z Kórnika to 22-22 a najlepszy strzelec Filip Wełniak ma na swoim koncie 6 bramek.
W spotkaniu z Polonią Środa Wielkopolska w zespole Kotwicy na pewno zabraknie Bruno Siedleckiego który musi pauzować za nadmiar żółtych kartek. Niepewny też jest występ Jakuba Giełdy który wraca do pełni zdrowia po niedawnym urazie.
Spotkanie Polonii Środa z Kotwicą Kórnik zostanie rozegrane w sobotę 26 października a jego początek zaplanowano na godzinę 14:00. Oczywiście na stadionie w Kórniku.
Najnowsze aktualności
-
11.01.2019
Topix z nową siedzibą!
Nasz Partner TOPIX otworzył nowy, większy sklep w Środzie Wielkopolskiej!
-
09.01.2019
Wychowankowie trenują z pierwszym zespołem
We wtorek 8 stycznia przygotowania do rundy wiosennej rozpoczęli zawodnicy pierwszego zespołu Polonii Środa. Nasi zawodnicy najpierw spotkali się w Centrum Aktywności gdzie przeszli badania, a następnie na stadionie lekkoatletycznym ZSR odbyły się pierwsze zajęcia podczas których główny nacisk trenerzy położyli na prace tlenową.
-
08.01.2019
Szóste miejsce w Zaniemyślu (2009)
W sobotę 5 stycznia drużyna rocznika 2009 wzięła udział w turnieju Śrem Cup 2019 organizowanym w Zaniemyślu. Dziesięć drużyn, które stanęły do rywalizacji zostały podzielone na dwie grupy. Polonia w fazie grupowej trafiła na takie zespoły jak: AP Reissa Kościan, Błękitni Owińska, Kotwica Kórnik oraz UKS Śrem.
-
07.01.2019
Poloniści wznawiają treningi
We wtorek 8 stycznia przygotowania do rundy wiosennej sezonu 2018/19 wznowią piłkarze Polonii Środa. Nasz zespół do nowej rundy przygotowywać się będzie na własnych obiektach. Podczas przygotowań poloniści wykorzystywać też będą boisko ze sztuczną nawierzchnią w Swarzędzu, a także stadion lekkoatletyczny w Środzie Wlkp.
-
02.01.2019
Lena Lighting - dziękujemy.
Po wieloletniej współpracy z naszym klubem, chcieliśmy podziękować firmie Lena Lighting S.A., za wsparcie jakiej udzieliła naszej Akademii Piłkarskiej.
-
24.12.2018
Kancelaria MRiP zostaje z nami na kolejny rok!
Kancelaria Machyński Ruszkiewicz i Partnerzy adwokaci i radcowie prawni sp. p. zdecydowała się przedłużyć z nami umowę na kolejny rok.
-
20.12.2018
Wygrany turniej w Lesznie (2011)
W niedzielę 16 grudnia drużyna Żaków F2 rocznik 2011 wraz z trenerami Grzegorzem Burchackim oraz Luisem Henriquezem udała się na silnie obsadzony turniej do Leszna Football Pro Tour Leszno.



























































