22.10.2024
Derbowy pojedynek w KórnikuW najbliższy weekend piłkarze Polonii Środa Wielkopolska rozegrają kolejne spotkanie derbowe. Tym razem średzka ekipa uda się do pobliskiego Kórnika na mecz z tamtejszą Kotwicą. Czeka nas mecz pełen podtekstów ze względu na silne powiązania historyczne ale i teraźniejsze obu zespołów.
Kórnickie Stowarzyszenie Sportowe "Kotwica" Kórnik to klub piłkarski z bogatą historią, sięgającą niemal stu lat. Założony w 1926 roku, klub wyrósł z dwóch organizacji sportowych, które powstały wiosną tego roku: Harcerskiego Klubu Sportowego i KS Skałka. Wkrótce potem, KS Skałka przekształciła się w KS Kotwica, dając początek drużynie, która przez dziesięciolecia wpisała się w sportową historię regionu.
Obecnie Kotwica Kórnik występuje na poziomie III ligi, do której awans zapewniła sobie na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu 2023/2024. To powrót do tej klasy rozgrywkowej po wielu latach, gdyż ostatni raz zespół grał na tym poziomie w sezonie 1992/1993. W tamtym sezonie drużyna odniosła swój największy sukces, wywalczając awans do II ligi po zwycięskiej rywalizacji z Gwardią Koszalin i Polonią Chodzież. Niestety, ze względu na brak zabezpieczenia finansowego, zarząd klubu musiał wycofać drużynę z rozgrywek przed ich rozpoczęciem, co pozostawiło pewien niedosyt i zrodziło marzenia o lepszej przyszłości. W związku z zamiarem całkowitego wycofania się Kotwicy doszło do fuzji sekcji piłki nożnej zespołu z Kórnika z sekcją piłki nożnej Polonii Środa. Dzięki temu średzka Polonia mogła występować w trzeciej lidze.
Stadion Kotwicy Kórnik znajduje się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Leśnej 6 w Kórniku. To tutaj zespół rozgrywa swoje mecze, a kibice mogą dopingować swoją drużynę w walce o kolejne sukcesy. Stadion jest miejscem, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, a każda rozgrywka to kolejny rozdział w bogatej historii klubu.
Sezon 2024/2025 jest szczególnie ważny dla Kotwicy Kórnik, gdyż drużyna powraca do III ligi, mając nadzieję na osiągnięcie sukcesów. Przygotowania do sezonu były intensywne, a zarząd klubu oraz sztab szkoleniowy dokładali wszelkich starań, aby drużyna była gotowa na wyzwania, jakie niesie ze sobą rywalizacja na tym poziomie. Latem Kotwica była bardzo aktywna na rynku transferowym pozyskując między innymi z Polonii Środa Wielkopolska Bruno Siedleckiego, Piotra Kalaka czy Jakuba Giełdę, a także z innych klubów ale związanych z Polonią Środa w przeszłości Krystiana Pawlaka czy Damiana Buczmę. Dodając do tego trenerów Tomasza Nawrota i Michała Stańczyka którzy przecież też w średzkim zespole grali w przeszłości to mecz zapowiada się niezwykle interesująco ze wszystkich stron.
Po 13 kolejach obecnego sezonu zespół z Kórnika zajmuje trzynaste miejsce w ligowej tabeli i ma na swoim koncie 14 punktów. Na ten dorobek podopiecznych Tomasza Nawrota złożyły się trzy zwycięstwa, pięć remisów i pięć porażek. Bilans bramkowy zespołu z Kórnika to 22-22 a najlepszy strzelec Filip Wełniak ma na swoim koncie 6 bramek.
W spotkaniu z Polonią Środa Wielkopolska w zespole Kotwicy na pewno zabraknie Bruno Siedleckiego który musi pauzować za nadmiar żółtych kartek. Niepewny też jest występ Jakuba Giełdy który wraca do pełni zdrowia po niedawnym urazie.
Spotkanie Polonii Środa z Kotwicą Kórnik zostanie rozegrane w sobotę 26 października a jego początek zaplanowano na godzinę 14:00. Oczywiście na stadionie w Kórniku.
Najnowsze aktualności
-
17.03.2019
K. Kapuściński: To było trudne spotkanie
Mamy dla Was rozmowę z trenerem Polonii Środa Krzysztofem Kapuścińskim po zwycięskim meczu z Bałtykiem Koszalin. Zobaczcie jak nasz szkoleniowiec ocenił ten mecz i jakie ma plany na kolejne spotkania.
-
16.03.2019
Polonia kontynuuje zwycięski marsz
W drugim ligowym wiosennym meczu piłkarze Polonii Środa udali się do dalekiego Koszalina aby zagrać z tamtejszym zespołem Bałtyku. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne i silne opady deszczu jakie nawiedziły Koszalin w noc przed meczem spotkanie zostało rozegrane na boisku ze sztuczną nawierzchnią.
-
15.03.2019
M. Gierałka: jesteśmy dobrze przygotowani
Zapraszamy Was na rozmowę z trenerem zespołu kobiet Markiem Gierałką u progu startu rundy wiosennej pierwszej ligi sezonu 2018/19.
-
14.03.2019
Drugie miejsce Polonii (2011)
W dniu 10 marca 2019 roku odbył się ostatni turniej z tegorocznego cyklu Polonia Karcher Center KT 24 Cup. W turnieju wystartowały drużyny z rocznika 2011.
-
14.03.2019
Lanckowski poprowadzi mecz w Koszalinie
Maciej Lanckowski z Torunia poprowadzi jako sędzia główny sobotnie spotkanie naszego zespołu w Koszalinie z tamtejszym Bałtykiem. W tym sezonie sędzia ten nie miał jeszcze okazji prowadzić żadnego meczu z udziałem naszego zespołu.
-
13.03.2019
Pierwszy zespół w półfinale
W meczu ćwierćfinału okręgowego Pucharu Polski na Stadionie Średzkim zmierzyły się ze sobą dwa zespoły Polonii Środa. Po ciekawym spotkaniu awans do półfinału zapewnił sobie pierwszy zespół który pokonał kolegów z rezerw 5:0 (4:0).

























































