13.01.2013

Polonia zdobyła Puchar Burmistrza Wrześni

Piłkarze Polonii Środa Wielkopolska zwyciężyli XVII Turniej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Września. Nasi zawodnicy w finale imprezy pokonali Victorię Września 3:2.

W pierwszym meczu grupowym Polonia zmierzyła się z drugim zespołem gospodarzy. Pierwsi groźną sytuację stworzyli sobie gracze Victorii, ale to poloniści już w 3. minucie za sprawą Michała Wawszczaka objęli prowadzenie. Dwie minuty później w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Mateusz Pluciński, który niestety posłał piłkę obok słupka. Po kolejnych dwóch minutach popularny Pluto już się jednak nie pomylił i średzianie prowadzili 2:0. Swoje sytuacje w tej części gry mieli jeszcze Dawid Lisek, Krystian Pawlak i Piotr Leporowski jednak żadnemu z nich nie udało się zmienić wyniku meczu. W drugiej połowie odważniej zaatakowali rywale, którzy częściej stwarzali sobie groźne sytuacje. Victoria zdobyła nawet gola w 12. minucie, ale bramka nie została jednak uznana, ponieważ z godnie z regulaminem zawodnicy nie mogli uderzać bezpośrednio z rzutów wolnych podyktowanych za wślizgi. Cztery minuty później gospodarze zdobyli kontaktowego gola i ostatnie minuty spotkania były bardzo nerwowe. Mimo wielu strzałów Krzysztofa Wolkiewicza polonistom nie udało się podwyższyć prowadzenia i uspokoić gry. Bliski szczęścia był również Krystian Pawlak, ale piłka po jego strzale odbiła się od słupka. Rywale w samej końcówce meczu mogli wyrównać, jednak podopieczni Czesława Owczarka zażegnali niebezpieczeństwo i ostatecznie wygrali 2:1.

W drugim meczu grupy B Victoria Września II po bardzo ciekawym meczu pokonała Pogoń Mogilno 6:4 i o awansie do półfinałów zadecydować musiało ostatnie spotkanie tej rundy.

W grupie A jako pierwsza awans do półfinału zapewniła sobie Victoria Września. Z drugiego miejsca awansowała Calisia Kalisz, a ostatnią lokatę zajął Mieszko Gniezno.

Mecz z Pogonią Mogilno rozpoczął się od szybkiego gola zdobytego przez Kamila Krajewskiego. Poloniści długo nie cieszyli się z prowadzenie bowiem rywale po chwili doprowadzili do wyrównania. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie mimo że swoje szanse mieli Damian Buczma i Michał Wawszczak. Rywale odpowiedzieli tylko jednym groźnym uderzeniem, po którym piłka odbiła się od słupka. Drugą część gry mógł rozpocząć od zdobycia bramki Krystian Pawlak. Niestety nasz napastnik w sytuacji sam na sam trafił wprost w bramkarza. W 15. minucie Pogoń objęła prowadzenie, gdy piłka po znakomitym strzale wpadła w okienko bramki średzian. Taki wynik dawał polonistom jeszcze awans do półfinału, jednak ewentualna strata gola oznaczałaby spadek aż na trzecią lokatę w tabeli. Utrzymanie wyniku nie zadowalała jednak podopiecznych Czesława Owczarka, który w 18. minucie doprowadzili do wyrównania po trafieniu Michała Wawszczaka. Kilka sekund później Polonia prowadziła już 3:2, gdy golkipera "na raty" pokonał Kamil Krajewski. Ostatecznie średzianie zanotowali drugą wygraną i do półfinału awansowali z pierwszego miejsca.

W pierwszym półfinale spotkały się  dwa zespoły gospodarzy i już wiadomo było że finale znajdzie się jednak drużyna Victorii. Mecz był bardzo ciekawy. Mimo że Victoria II przegrywała już nawet 1:4 to w ostatniej sekundzie zdołała doprowadzić do wyrównania. W rzutach karnych lepsi okazali się jednak piłkarze pierwszego zespołu.

W drugim półfinale średzka Polonia podejmowała drugoligową Calisię Kalisz. Poloniści przystąpili do meczu bardzo skoncentrowani i już w 4. minucie objęli prowadzenie po precyzyjnym trafieniu Dawida Liska. Po chwili podwyższyć mogli Paweł Przybyłek i Dawid Lisek jednak za każdym razem bronił bramkarz. W 6. minucie golkiper Calisii był już jednak bez szans, gdy gola zdobył Mateusz Pluciński. Dwie bramki nie zadowoliły średzian, którzy poszli za ciosem i po chwili prowadzili 3:0. Piłkę z boku boiska do Michała Wawszczaka zagrał Paweł Przybyłek, a ten ze stoickim spokojem umieścił ją w siatce. Następnie rywale byli bliscy szczęścia, ale Polonię uratował słupek. O tym że niewykorzystane sytuacje się mszczą przekonali się przeciwnicy chwilę później, gdy poloniści przeprowadzili kontratak skutecznie wykończony przez Krystiana Pawlaka. Druga połowa przebiegała już spokojniej niż pierwsza. Calisia atakowała, a Polonia umiejętnie się broniła. Rywale oddali kilka groźnych strzałów oraz trafili w słupek, jednak honorowego gola zdobył dla nich Mateusz Pluciński, który źle wybijał piłkę. W tym momencie średzianie prowadzili już 5:0, gdyż chwilę wcześniej Michał Wawszczak pokonał bramkarza z Kalisza. Wynik mógł jeszcze podwyższyć Damian Buczma, jednak wycelował tylko w poprzeczkę.

W meczu o 5. miejsce spotkały się drużyny Pogoni Mogilno i Mieszka Gniezno. Zwycięzcę tego spotkania wyłoniły dopiero rzuty karne w których lepsi byli trzecioligowcy.

Trzecie miejsce przypadło zespołowi Victorii Września II, który pokonał Calisię Kalisz 2:1.

W finale Polonia spotkała się z pierwszym zespołem Victorii Września. Poloniści już po dwóch minutach prowadzili 2:0. Najpierw indywidualną akcją popisał się Kamil Krajewski, a kilka sekund później ten sam zawodnik podwyższył wynik. W kolejnych minutach Polonia kontrolowała przebieg gry, jednak w ostatniej sekundzie pierwszej połowy dała sobie strzelić kontaktowego gola. Tuż po przerwie gospodarze imprezy zdołali wyrównać, a finał z minuty na minutę stawał się coraz bardziej emocjonujący. O zwycięstwie w turnieju zadecydowała sytuacja z 18. minuty, gdy piłkę w polu karnym ręką zatrzymał zawodnik rywali. Sędzia bez wahania wskazał na rzut karny, który pewnie wykorzystał Michał Wawszczak. Ten gol dał polonistom zwycięstwo w meczu, jak i całym turnieju.

Podczas ceremonii zakończenia turnieju okazało się że najlepszym strzelcem rozgrywek został Michał Wawszczak, który zdobył w sumie pięć bramek.