18.12.2019

Dziewiąte miejsce Polonii

Jakiś czas temu zakończyły się rozgrywki rundy jesiennej sezonu 2019/20 III ligi grupy 2.  Piłkarze Polonii Środa ostatecznie zajęli dziewiątą lokatę w ligowej tabeli z dorobkiem 22 punktów i ze startą do liderującego KKS Kalisz wynoszącą dwadzieścia punktów.

Zaraz po zakończeniu poprzedniego sezonu w zespole Polonii doszło do wielu ruchów transferowych. Jednym z najważniejszych było opuszczenie zespołu przez dotychczasowego asystenta trenera Krzysztofa Kapuścińskiego  - Marcina Woźniaka który zdecydował się przenieść do KKS Kalisz. Jego miejsce zajął Marcin Duchała, a kierownikiem został Łukasz Szarzyński. Z bramkarzami cały czas pracował Marcin Korbik. Ale nie były to jedyne zmiany w zespole. Sporo działo się także wśród zawodników którzy do tej pory reprezentowali barwy Polonii. Z zespołem pożegnało się aż trzynastu zawodników a byli to: Szymon Grzelak, Adrian Błaszak (Kłos Zaniemyśl), Jakub Gwit (Pogoń Lwówek), Damian Buczma, Krystian Pawlak i Igor Jurga (Unia Swarzędz), Adam Gajda (Nielba Wągrowiec), Krzysztof Bartoszak (Mieszko Gniezno), Marek Matysiak, Piotr Leporowski, Filip Lesiński (Orkan Jarosławiec), Mikołaj Łopatka (Jarota Jarocin), Łukasz Radliński (Lech II Poznań). W ich miejsce do zespołu dołączyli Adrian Szynka z Kotwicy Kołobrzeg, Michał Mikołajczak z TSG Neusterlitz, Tomasz Ceglewski i Jacek Chraplak z Warty Poznań, Bartosz Zgarda, Patryk Ostrowski i Jakub Draszczyk z Lecha Poznań, Kacper Robaczyński z Polonii Leszno i Łukasz Żegleń ze Stali Brzeg. Dodatkowo z Pogoni Szczecin na stałe do Polonii wrócili Jędrzej Kujawa i Michał Górzyński. Przed tak odmienionym i odmłodzonym zespołem postawiono jeden cel – utrzymanie się w III lidze.

Od samego początku rundy jesiennej poloniści radzili sobie w kratkę. Nasz zespół potrafił pokonać na własnym boisku silną Unię Janikowo 6:0 albo zremisować w Stężycy z Radunią 1:1. Ale podopiecznym Krzysztofa Kapuścińskiego zdarzały się też wstydliwe porażki jak choćby ta z Nielbą Wągrowiec. Ostatecznie zespół Polonii Środa w siedemnastu meczach rundy jesiennej zgromadził na swoim koncie 22 punkty co pozwoliło mu zająć dziewiąte miejsce w tabeli. W sumie poloniści odnieśli sześć zwycięstw, zanotowali cztery remisy i ponieśli siedem porażek. Bilans bramkowy zespołu Polonii to 27-23. Poloniści w spotkaniach na własnym boisku zdobyli 12 punktów. Na ten dorobek naszego zespołu złożyły się trzy zwycięstwa, trzy remisy i trzy porażki. Bilans bramkowy spotkań na własnym boisku to 17-9. Z kolei w meczach na wyjeździe nasz zespół zdobył 10 punktów. Na ten dorobek z kolei złożyły się trzy zwycięstwa, jeden remis i cztery porażki. Bilans bramkowy meczy wyjazdowych to 10-14.

Najwięcej minut na boisku spędził bramkarz Przemysław Frąckowiak który zagrał we wszystkich siedemnastu spotkaniach ligowych. Dało mu to łącznie 1530 minut na murawie. Drugi pod tym względem jest wychowanek naszego zespołu Piotr Skrobosiński który zagrał także w siedemnastu spotkaniach. Dało mu to wynik 1474 minuty na murawie. Trzeci wynik co do ilości minut na boisku należy do doświadczonego Jakuba Wilka który zagrał w szesnastu meczach i zgromadził na swoim koncie 1423 minuty na murawie.

Najlepszym strzelcem zespołu po rundzie jesiennej jest Adrian Szynka który bramkarzy rywali pokonywał osiem razy. Drugi w tej klasyfikacji jest Piotr Skrobosiński który zdobył trzy bramki. Po dwie bramki na swoich kontach zapisali Oskar Kozłowski, Jędrzej Kujawa, Kacper Nowak i Łukasz Żegleń, a jedno trafienie na swoim koncie mają Damian Słabikowski, Szymon Zgarda, Luis Henriquez, Adam Borucki, Piotr Wujec i Jakb Wilk.

Najczęściej poloniści swoim rywalom bramki strzelali między 76., a 90. minutą spotkania. Wtedy to padło aż 8 goli. Po 4 bramki nasz zespół strzelał między 16., a 30 minutą, 31., a 45. minutą, 46., a 60 minutą i 61., a 75 minutą. Trzy bramki nasz zespół zdobył między 1. minutą, a 15. minutą. W sumie w rundzie jesiennej poloniści strzelili 27 bramek.

Z kolei, jeżeli chodzi o bramki stracone nasz zespół najczęściej je tracił między 76., a 90. minutą. Wtedy to rywale trafiali do naszej bramki aż siedmiokrotnie. Sześć bramek Polonia straciła między 31., a 45. minutą. Po trzy bramki nasz zespół tracił między  1., a 15. minutą, 46., a 60. minutą i 61., a 75. minutą. Jedną bramkę Polonia straciła między 16., a 30. minutą. W sumie w rundzie jesiennej poloniści stracili 23 bramki.

W klasyfikacji zawodników najczęściej karanych kartkami po rundzie jesiennej prowadzą Adam Borucki, Jędrzej Kujawa i Adrian Szynka którzy w siedemnastu meczach obejrzeli po pięć żółtych kartek. Po cztery żółte kartki obejrzeli z kolei Jakub Wilk, Łukasz Żegleń i Piotr Wujec. W sumie poloniści obejrzeli 47 żółtych kartek.

Teraz polonistów czeka przerwa zimowa, a już w połowie stycznia przygotowania do wiosny ruszają pełną parą.