15.12.2012

Polonia w oficjalnych spotkaniach 2012

Od marca do listopada piłkarze Polonii rozegrali 27 meczów ligowych i 2 pucharowe. Zawodnicy ze Środy Wielkopolskiej rozpoczęli rok zwycięstwem, a zakończyli remisem.

W 27 spotkaniach ligowych poloniści zdobyli 41. punktów. Na ten dorobek złożyło się jedenaście wygranych, osiem remisów i tyle samo porażek. Być może bilans ten byłby bardziej okazały, gdyby nie fatalna statystyka gier wyjazdowych, gdzie Polonia zanotowała tylko trzy zwycięstwa, trzy remisy i aż siedem porażek. Szanse na zdobycie większej ilości „oczek” średzianie mieli również w meczu przeciwko Noteciance Pakość. Ze względu na mgłę spotkanie zostało jednak przerwane.

Więcej punktów poloniści zdobyli jesienią, ale rozegrali o trzy spotkania więcej. Nasi zawodnicy w pierwszej połowie roku wywalczyli 18., a w drugiej 23. „oczka”.

Polonia do bramki przeciwników w meczach ligowych trafiała 38 razy, co daje średnią 1,41 bramki na mecz. Zarówno wiosną jak i jesienią średzianie odnotowali dwie serie trwające po cztery spotkania bez strzelonego gola. Najwięcej goli (sześć) poloniści zaaplikowali Piastowi Kobylin, rewanżując się równocześnie za bezbramkowy remis z rundy wiosennej, który nie pozwolił naszej drużynie awansować wtedy na pozycję lidera III ligi.

W defensywie Polonia lepiej wypadła jesienią, kiedy to straciła tylko dziewięć bramek. Wiosną nasi bramkarze musieli piłkę z siatki wyciągać trzynaście razy. Najwięcej w majowym spotkaniu z Cuiavią Inowrocław, gdzie rywale czterokrotnie pokonali Damiana Matelę. Średzianie poszczycić mogą się najlepszą defensywą w lidze w rundzie jesiennej.

Najlepszym strzelcem Polonii w roku 2012 został Maciej Kononowicz, zdobywca 7 goli. Na drugim miejscu z pięcioma trafianiami znalazł się Michał Wawszczak. Po cztery gole strzelili Krzysztof Wolkiewicz i Krzysztof Błędkowski (w tym jedno trafienie w Pucharze Polski).

W Pucharze Polski Polonia Środa rozegrała dwa spotkania. W marcu na boisku ze sztuczną nawierzchnią średzianie ulegli czwartoligowemu Gromowi Plewiska 1:2 i już w 1/8 finału pożegnali się z rozgrywkami pucharowymi. Jesienią poloniści rozegrali także jeden mecz w który pokonali grającą w klasie okręgowej Wartę Śrem 2:0.

Unia Swarzędz - Polonia Środa 1:4
Polonia Środa - Notecianka Pakość (przerwany)

5 - Michał Wawszczak
4 - Krzysztof Wolkiewicz, Krzysztof Błędkowski (1. gol w PP)
3 - Tomasz Bekas (1. gol w PP), Michał Stańczyk
2 - Damian Buczma, Piotr Loba, Maciej Gendek, Marcin Duchała (1. gol w PP), Krystian Pawlak, Kamil Krajewski
1 - Paweł Przybyłek

3 - Krzysztof Błędkowski, Maciej Kononowicz, Michał Stańczyk
2 - Marcin Duchała (1. gol w PP), Krystian Pawlak, Kamil Krajewski
1 - Maciej Gendek, Tomasz Bekas

4 - Maciej Kononowicz, Krzysztof Wolkiewicz
2 - Damian Buczma, Piotr Loba, Tomasz Bekas (1. gol w PP)
1 - Maciej Gendek, Krystian Pawlak, Paweł Przybyłek, Krzysztof Błędkowski (1. gol w PP)